П’ЯТЬ СПОСОБІВ ЗРОБИТИ ТАК, ЩОБ ДИТИНА ПОЛЮБИЛА ЧИТАТИ
Діти мало читають, а весь свій вільний час присвячують гаджетам, соціальним мережам і підлітковим відеоблогам. Є кілька корисних порад, як допомогти вашій дитині полюбити книгу.
Багатьох батьків сьогодні турбує, що їх діти мало читають. Якщо б замість цього діти займалися спортом, математикою або ще якимось корисним заняттям кшталт прибирання в домі, відсутність читання напевно турбувала б дорослих куди менше. Але весь цей вільний від читання час йде на електронні гаджети, соціальні мережі та підліткові відеоблоги. Є кілька корисних порад, як допомогти вашій дитині полюбити читання.
Перше і найголовніше – якщо ви не читаєте самі, ваша дитина теж не буде. Діти копіюють поведінку батьків, їхні манери та звички. Якщо вечори ви проводите, листуючись через месенджер з колегами і друзями перед телевізором, то вона вважає таку поведінку нормальною і стане копіювати її. Тому дуже важливо, щоб дитина бачила вас з книгою. Звичайно, це не означає, що ви повинні весь свій час проводити вдома, занурившись в читання. Зовсім необов’язково. Досить того, що ви читаєте перед сном або ввечері, коли видається вільна хвилинка. Ваша дитина спостерігає за вами і сприймає таке проведення часу як нормальне.
З раннього дитинства і до підліткового віку практикуйте спільне читання. Звичайно, це простіше, коли дитина зовсім маленька. Проблеми починаються пізніше, коли вона йде до школи, починає робити уроки, і книжка поступово переходить у її житті в розряд «обязаловок», а не розваг. Дуже важливо в цей момент читати разом у вільний від уроків час, наприклад, перед сном. Поступово виробляє позитивну звичку і служить відмінним спільним заняттям. Важливо, щоб книга була цікава. Звичайно, всі ми любили в дитинстві казки-поеми Пушкіна і Корнія Чуковського. Але сьогодні діти живуть у світі перемог Гаррі Поттера.
Дуже важливо, щоб дитина бачила вас з книгою
І давайте просто визнаємо, що для дітей читання книг – заняття досить нудне. Якщо ви пройшли кордон, коли читаєте дитині перед сном, і тепер сподіваєтеся, що вона стане читати сама, поступово переходьте від книг з невеликою кількістю слів на комікси, і тільки потім на книжки без картинок. На певному життєвому етапі комікси можуть дуже сильно закохати дитину в читання і відвоювати його увагу біля телевізора. Комікси об’єднують в собі яскраві картинки і захоплюючу історію. Серед коміксів можна знайти багато цікавих сюжетів – від класичних історій до графічних романів для дорослих. Певні твори, наприклад, письменника Ніла Геймана, можуть закохати в читання навіть не читаючого підлітка, на якого вам вже трохи важче вплинути, ніж на шестирічного. На щастя, в Україні зараз з’являється все більше і більше графічних творів.
Коли ви востаннє читали «Божественну комедію» Данте? А Петрарку давно гортали? А це – шкільна програма з літератури. Наша система освіти намагається впихнути в кілька років навчання безліч складно написаних творів, від древніх греків до епохи Відродження. Дітей змушують поглинати далеко не ті книги, які ми будемо читати після роботи, щоб відпочити. Само собою, діти теж не в захваті від такого чтива. А скільки всього цих книг треба прочитати за програмою? Десятки з двох предметів: української та зарубіжної літератури. Школа не залишає жодного шансу на те, що дитина полюбить читання. Тому не будьте суворі, якщо дитині не подобається читання обов’язкових книг, не потрібно її ними мучити. Шкільна система зміниться, а любов до читання може бути втрачена назавжди. Нехай дитина читає те, що їй подобається – підліткову літературу, детективи, фантастику, фентезі, що завгодно, лише б це викликало справжній інтерес.
І останнє, влаштуйте з читання «челлендж» – гру, змагання. Коли я навчався у своїй найпершій школі, вчителька завела для всіх учнів невеликі зошити, в яких потрібно було щодня записувати кількість прочитаних сторінок. Багато хто тут же почав змагатися, хто більше читає. Це в природі дітей, та й дорослих теж – змагатися з різних приводів. Ви можете влаштувати такий же «челлендж», визначивши мінімальну кількість сторінок, які дитина повинна читати кожного дня. При виконанні завдання за тиждень вона може отримати від вас щось, що сама хоче. При перевиконанні плану – щось понад обіцяного. І, звичайно, не можна карати за невиконання «плану». Договір між вами і дитиною поширюється тільки на позитивну мотивацію.
Сподіваюся, ці нескладні поради допоможуть вам прищепити дитині любов до читання. Але пам’ятайте найважливіше – звичка виробляється від регулярного повторення певних дій. Тому, якщо ви читаєте з дитиною, робіть це якомога частіше, не рідше одного разу на місяць відвідуйте з дитиною книжкові магазини і дозволяйте їй самому вибирати собі книги. І тоді вона полюбить цей прекрасний аромат свіжонадрукованої книги.
Даниїл Ваховський
Як слід читати книги дітям: Від 0 до року
Від 0 до 5-6 місяців
Знайомство з книгою можливо вже в самому ніжному віці (від 0 до 5-6 місяців), і починати його краще з дитячих віршів і пісень: немовлята дуже добре відчувають віршований і музичний ритм. Ще не розуміючи змісту слів, вони вже здатні адекватно реагувати на їх ритм і інтонацію маминого голосу: якщо мамині слова звучать грайливо і весело, крихітка посміхається; якщо мама каже серйозним голосом, вона теж стає серйозною. Так у малюка формуються життєво важливі емоції.
Від 6 місяців до року
З 5-6 місяців дитина починає активно користуватися руками — їй подобається чіпати різні предмети, трясти їх, пробувати на смак. Настає час знайомства малюка з книжками-іграшками, що допомагають розвивати у нього тактильну пам’ять і дрібну моторику, що в свою чергу стимулює розвиток мови. Дитина може обмацувати таку книжку, вивчаючи за допомогою пальчиків матеріал, з якого вона зроблена, пробувати її на смак і розглядати картинки. Так у малюка з’являється перший досвід спілкування з книгою.
Ілюстрації в таких книжках повинні бути великі, яскраві, краще з різною текстурою і по можливості «розповідаючими». Наприклад, корова при дотику до неї починає мукати, а собачка — гавкати. І мама повинна допомогти малюкові навчитися правильно з ними «спілкуватися»: візьміть малюка на руки, разом перегортайте книгу, розглядайте її, разом натискайте на пристосування, що видають звуки і радійте. Діти до року здатні концентрувати увагу на книжці всього лише протягом декількох секунд, тому для дитини цього віку можна купити кілька яскравих книг. Вони повинні знаходитися в зоні досяжності малюка, тоді він із задоволенням буде тягнутися від однієї до іншої. Якщо ви помітите, що інтерес дитини до книг охолов, приберіть їх і запропонуйте нові. Через якийсь час крихітка із задоволенням буде знову розглядати «старі» книги.
Книжки-іграшки можуть бути з текстом і без нього. Текст, у свою чергу, повинен бути невеликим і ритмічним — наприклад, у вигляді невеликих співучих чотиривіршів. Читати їх треба співучо і з добре вираженою інтонацією.
Зараз на книжковому ринку багато таких книжок. Вибираючи їх, крім усього іншого, потрібно звертати увагу, чи дотримуються пред’явлені до таких видань гігієнічні вимоги. В першу чергу подивіться на матеріал, з якого вони виготовлені, — він повинен бути безпечним для дитини, міцним і, бажано, таким що миється.
Все про користь читання малюкам
Читання вголос, розповідання історій, а також спільний спів — це не тільки чудова розвага для вас і малюка, яка здатна ще більше зблизити з дитиною, але й прекрасний спосіб розвинути дитячу мову, мислення, уяву й грамотність. Читаючи дитині або розповідаючи їй щось, ви знайомите її зі звуками, словами і з мовою в цілому, ви розкриваєте для неї значення книг і освіти — ви допомагаєте малюку здійснювати перші кроки на шляху навчання і закладаєте основу для його майбутньої освіти й успіху! Далі ви знайдете кілька корисних порад, які допоможуть вам максимально розвинути мислення свого малюка:
1. Починайте читати дитині вголос якомога раніше. З цю тему у психологів існує 2 думки: одні кажуть, що читати дітям потрібно починати з народження, інші стверджують, що немає сенсу читати дитині, поки їй не виповниться 4-6 місяців (у цьому віці мозок дитини вже достатньо розвинений для того, щоб виник інтерес до книжок). Якої б думки ви не дотримувалися, пам’ятайте, що в будь-якому випадку малюк отримає море задоволення, сидячи у вас на колінах, слухаючи ваш голос і роздивляючись картинки в книзі.
2. Не думайте, що нетривале читання не приносить користі для дитячого розвитку. Вам не обов’язково неодмінно до кінця читати казку чи будь-який інший твір, якщо ви бачите, що дитина втрачає інтерес. У міру дорослішання діти зазвичай стають більш посидючими і тоді вони вже можуть слухати читання або розповіді довше і з більшою увагою.
3. Заоохочуйте всі спроби малюка говорити — барвисті ілюстрації та цікаві рими можуть надихнути дитину і стати для неї дуже цікавою темою для обговорення. Запитуйте малюка про те, що він бачить на малюнках, просіть його повторювати знайомі слова, допомагайте йому розбиратися в різних синтаксичних конструкціях мови й т.ін., а також допомагайте йому навчитися відрізняти реальність від вигадки.
4. Станьте зразком для наслідування — нехай дитина бачить, що його мама / тато любить читати книги, а також навчіть його правильно поводитися з книжкою (акуратно перегортати сторінки, правильно її тримати й т.ін.).
5. Використовуйте книги для того, щоб допомогти дитині зрозуміти нові або лякаючі його речі й події — це дійсно може зменшити стрес і сильні негативні емоції, адже, як відомо, ніщо не лякає людей (у тому числі й маленьких) більше, ніж невідомість. Читайте дитині книжки про те, як потрібно поводитися в лікарні (наприклад, на прийомі у стоматолога), як подружитися з іншими дітьми, про особисту гігієну і подібне. Це не тільки зменшить занепокоєння малюка, але й допоможе йому краще пізнати навколишній світ.
6. Ви можете не тільки переказувати малюкові книжки, а й придумувати історії самостійно (вони можуть бути вигаданими або побудованими на реальних подіях, що відбулися у вашій родині) — ці розповіді будуть не тільки розвивати мовлення й мислення дитини, а й, крім того, вони будуть залучати дитину в сімейне життя, дозволять вам ділитися досвідом та емоціями
Чому потрібно читати
Люди помилково вважають, що не потрібно читати книги, бо є Інтернет, де можна знайти відповіді на практично будь-які питання. Спробуємо переконати тебе, дорогий, читачу в протилежному. Пропонуємо дізнатися про 8 причин, чому потрібно читати книги.
1. Ви станете спокійнішими, впевненішими і забудете про депресії
Занурення в вигаданий світ книжкових історій зможе відвернути вас від насущних проблем і неприємностей. Одна година книжкової медитації допоможе вам розслабитися, відпочити після важкого дня і скинути накопичився стрес. У разі необхідності дію цих ліків можна підсилити за допомогою м'якого пледа і чашечки кави або чаю.
2. Ви знайдете кращих співрозмовників і вірних друзів
Можливо, у вас і так є міцна сім'я, безліч друзів і хороший робочий колектив. А може, ви абсолютно самотні і вам нема з ким перекинутися словом, крім улюбленої кішки. У кожному разі ви знайдете в книгах кращих і найбільш відданих друзів, які тільки існують. Вони не приховають від вас ні слова правди, вони розважать вас і зможуть дати корисну пораду. Вони завжди поруч і ніколи не відмовлять вам у допомозі.
3. Ви навчитеся добре говорити і писати
Незважаючи на те, що говорити і писати вміє більшість з нас, далеко не всі роблять це добре. Стати гарним оратором і тим більше письменником можна тільки одним способом - багато читаючи. Ніякі курси ораторської або літературної майстерності, ніякі майстер-класи не зможуть вас навчити цьому, якщо у вас немає фундаменту у вигляді безлічі прочитаних книг.
4. Ви забудете, що таке нудьга.
Мільярди доларів вкладаються в індустрію розваг, яка прагне вразити нас все новими спецефектами і піротехнічними трюками. Проте все марно: ми видаляємо комп'ютерну гру, не пройшовши навіть першого рівня, і починаємо засинати в кінозалі після першого ж діалогу. Порожнеча і безвихідь.
А рішення вже є, воно поруч і доступне всім без винятку. Улюблена книга зможе захопити Вашу увагу настільки, що навіть очікування в черзі, довгий переліт або нудний зимовий вечір здасться найпрекраснішим часом в житті.
5. Ви станете більш приємною людиною
Читання дозволяє вам прожити сотні життів, оцінити чужі вчинки і дізнатися абсолютно різні думки. Читання дарує розуміння людей і їх дій. Завдяки книгам ви навчитеся співпереживати і цінувати чужі емоції. Ви перестанете ставити свою дорогоцінну персону в центрі всесвіту і усвідомите, що навколо вас живуть такі ж люди, кожен зі своїми переживаннями, образами і страхами. Кожен зі своєю історією.
6. Ви зрозумієте, як влаштований світ
Психологія. Медицина. Мемуари. Розвідка. Історія. Біографії. Соціологія.
У світі написані тисячі книг, що пояснюють, як і чому все відбувається. Це знання лежить на відстані витягнутої руки. І лише від вас залежить, чи використовуєте ви його або як і раніше будете вірити у «всесвітню змову», «таємну присутність інопланетян» і «свій особливий історичний шлях».
7. Ви станете більш креативним
Ні, ні одна окремо взята книга не навчить вас фонтанувати ідеями. Але всі разом, відкладаючись десь у вашому мозку, прочитані книги абсолютно точно вплинуть на ваші здібності створювати нові ідеї і продукти. Саме ввібрані вами книжкові знання утворюють той плідний шар, на якому розквітає креативність.
8. Ви станете більш сфокусованим
Розсіяна увага і неможливість зосередитися на одному предметі є проблемою сучасної молоді. Найчастіше це може перетікати в досить серйозні психологічні відхилення, що мають складні медичні назви. Читання зможе вберегти Вас або ваших дітей від цієї напасті і навчить концентруватися на вибраному занятті, що, погодьтеся, у житті просто необхідно
Знайомство з книгою можливо вже в самому ніжному віці (від 0 до 5-6 місяців), і починати його краще з дитячих віршів і пісень: немовлята дуже добре відчувають віршований і музичний ритм. Ще не розуміючи змісту слів, вони вже здатні адекватно реагувати на їх ритм і інтонацію маминого голосу: якщо мамині слова звучать грайливо і весело, крихітка посміхається; якщо мама каже серйозним голосом, вона теж стає серйозною. Так у малюка формуються життєво важливі емоції.
Від 6 місяців до року
З 5-6 місяців дитина починає активно користуватися руками — їй подобається чіпати різні предмети, трясти їх, пробувати на смак. Настає час знайомства малюка з книжками-іграшками, що допомагають розвивати у нього тактильну пам’ять і дрібну моторику, що в свою чергу стимулює розвиток мови. Дитина може обмацувати таку книжку, вивчаючи за допомогою пальчиків матеріал, з якого вона зроблена, пробувати її на смак і розглядати картинки. Так у малюка з’являється перший досвід спілкування з книгою.
Ілюстрації в таких книжках повинні бути великі, яскраві, краще з різною текстурою і по можливості «розповідаючими». Наприклад, корова при дотику до неї починає мукати, а собачка — гавкати. І мама повинна допомогти малюкові навчитися правильно з ними «спілкуватися»: візьміть малюка на руки, разом перегортайте книгу, розглядайте її, разом натискайте на пристосування, що видають звуки і радійте. Діти до року здатні концентрувати увагу на книжці всього лише протягом декількох секунд, тому для дитини цього віку можна купити кілька яскравих книг. Вони повинні знаходитися в зоні досяжності малюка, тоді він із задоволенням буде тягнутися від однієї до іншої. Якщо ви помітите, що інтерес дитини до книг охолов, приберіть їх і запропонуйте нові. Через якийсь час крихітка із задоволенням буде знову розглядати «старі» книги.
Книжки-іграшки можуть бути з текстом і без нього. Текст, у свою чергу, повинен бути невеликим і ритмічним — наприклад, у вигляді невеликих співучих чотиривіршів. Читати їх треба співучо і з добре вираженою інтонацією.
Зараз на книжковому ринку багато таких книжок. Вибираючи їх, крім усього іншого, потрібно звертати увагу, чи дотримуються пред’явлені до таких видань гігієнічні вимоги. В першу чергу подивіться на матеріал, з якого вони виготовлені, — він повинен бути безпечним для дитини, міцним і, бажано, таким що миється.
Все про користь читання малюкам
Читання вголос, розповідання історій, а також спільний спів — це не тільки чудова розвага для вас і малюка, яка здатна ще більше зблизити з дитиною, але й прекрасний спосіб розвинути дитячу мову, мислення, уяву й грамотність. Читаючи дитині або розповідаючи їй щось, ви знайомите її зі звуками, словами і з мовою в цілому, ви розкриваєте для неї значення книг і освіти — ви допомагаєте малюку здійснювати перші кроки на шляху навчання і закладаєте основу для його майбутньої освіти й успіху! Далі ви знайдете кілька корисних порад, які допоможуть вам максимально розвинути мислення свого малюка:
1. Починайте читати дитині вголос якомога раніше. З цю тему у психологів існує 2 думки: одні кажуть, що читати дітям потрібно починати з народження, інші стверджують, що немає сенсу читати дитині, поки їй не виповниться 4-6 місяців (у цьому віці мозок дитини вже достатньо розвинений для того, щоб виник інтерес до книжок). Якої б думки ви не дотримувалися, пам’ятайте, що в будь-якому випадку малюк отримає море задоволення, сидячи у вас на колінах, слухаючи ваш голос і роздивляючись картинки в книзі.
2. Не думайте, що нетривале читання не приносить користі для дитячого розвитку. Вам не обов’язково неодмінно до кінця читати казку чи будь-який інший твір, якщо ви бачите, що дитина втрачає інтерес. У міру дорослішання діти зазвичай стають більш посидючими і тоді вони вже можуть слухати читання або розповіді довше і з більшою увагою.
3. Заоохочуйте всі спроби малюка говорити — барвисті ілюстрації та цікаві рими можуть надихнути дитину і стати для неї дуже цікавою темою для обговорення. Запитуйте малюка про те, що він бачить на малюнках, просіть його повторювати знайомі слова, допомагайте йому розбиратися в різних синтаксичних конструкціях мови й т.ін., а також допомагайте йому навчитися відрізняти реальність від вигадки.
4. Станьте зразком для наслідування — нехай дитина бачить, що його мама / тато любить читати книги, а також навчіть його правильно поводитися з книжкою (акуратно перегортати сторінки, правильно її тримати й т.ін.).
5. Використовуйте книги для того, щоб допомогти дитині зрозуміти нові або лякаючі його речі й події — це дійсно може зменшити стрес і сильні негативні емоції, адже, як відомо, ніщо не лякає людей (у тому числі й маленьких) більше, ніж невідомість. Читайте дитині книжки про те, як потрібно поводитися в лікарні (наприклад, на прийомі у стоматолога), як подружитися з іншими дітьми, про особисту гігієну і подібне. Це не тільки зменшить занепокоєння малюка, але й допоможе йому краще пізнати навколишній світ.
6. Ви можете не тільки переказувати малюкові книжки, а й придумувати історії самостійно (вони можуть бути вигаданими або побудованими на реальних подіях, що відбулися у вашій родині) — ці розповіді будуть не тільки розвивати мовлення й мислення дитини, а й, крім того, вони будуть залучати дитину в сімейне життя, дозволять вам ділитися досвідом та емоціями
Чому потрібно читати
Люди помилково вважають, що не потрібно читати книги, бо є Інтернет, де можна знайти відповіді на практично будь-які питання. Спробуємо переконати тебе, дорогий, читачу в протилежному. Пропонуємо дізнатися про 8 причин, чому потрібно читати книги.
1. Ви станете спокійнішими, впевненішими і забудете про депресії
Занурення в вигаданий світ книжкових історій зможе відвернути вас від насущних проблем і неприємностей. Одна година книжкової медитації допоможе вам розслабитися, відпочити після важкого дня і скинути накопичився стрес. У разі необхідності дію цих ліків можна підсилити за допомогою м'якого пледа і чашечки кави або чаю.
2. Ви знайдете кращих співрозмовників і вірних друзів
Можливо, у вас і так є міцна сім'я, безліч друзів і хороший робочий колектив. А може, ви абсолютно самотні і вам нема з ким перекинутися словом, крім улюбленої кішки. У кожному разі ви знайдете в книгах кращих і найбільш відданих друзів, які тільки існують. Вони не приховають від вас ні слова правди, вони розважать вас і зможуть дати корисну пораду. Вони завжди поруч і ніколи не відмовлять вам у допомозі.
3. Ви навчитеся добре говорити і писати
Незважаючи на те, що говорити і писати вміє більшість з нас, далеко не всі роблять це добре. Стати гарним оратором і тим більше письменником можна тільки одним способом - багато читаючи. Ніякі курси ораторської або літературної майстерності, ніякі майстер-класи не зможуть вас навчити цьому, якщо у вас немає фундаменту у вигляді безлічі прочитаних книг.
4. Ви забудете, що таке нудьга.
Мільярди доларів вкладаються в індустрію розваг, яка прагне вразити нас все новими спецефектами і піротехнічними трюками. Проте все марно: ми видаляємо комп'ютерну гру, не пройшовши навіть першого рівня, і починаємо засинати в кінозалі після першого ж діалогу. Порожнеча і безвихідь.
А рішення вже є, воно поруч і доступне всім без винятку. Улюблена книга зможе захопити Вашу увагу настільки, що навіть очікування в черзі, довгий переліт або нудний зимовий вечір здасться найпрекраснішим часом в житті.
5. Ви станете більш приємною людиною
Читання дозволяє вам прожити сотні життів, оцінити чужі вчинки і дізнатися абсолютно різні думки. Читання дарує розуміння людей і їх дій. Завдяки книгам ви навчитеся співпереживати і цінувати чужі емоції. Ви перестанете ставити свою дорогоцінну персону в центрі всесвіту і усвідомите, що навколо вас живуть такі ж люди, кожен зі своїми переживаннями, образами і страхами. Кожен зі своєю історією.
6. Ви зрозумієте, як влаштований світ
Психологія. Медицина. Мемуари. Розвідка. Історія. Біографії. Соціологія.
У світі написані тисячі книг, що пояснюють, як і чому все відбувається. Це знання лежить на відстані витягнутої руки. І лише від вас залежить, чи використовуєте ви його або як і раніше будете вірити у «всесвітню змову», «таємну присутність інопланетян» і «свій особливий історичний шлях».
7. Ви станете більш креативним
Ні, ні одна окремо взята книга не навчить вас фонтанувати ідеями. Але всі разом, відкладаючись десь у вашому мозку, прочитані книги абсолютно точно вплинуть на ваші здібності створювати нові ідеї і продукти. Саме ввібрані вами книжкові знання утворюють той плідний шар, на якому розквітає креативність.
8. Ви станете більш сфокусованим
Розсіяна увага і неможливість зосередитися на одному предметі є проблемою сучасної молоді. Найчастіше це може перетікати в досить серйозні психологічні відхилення, що мають складні медичні назви. Читання зможе вберегти Вас або ваших дітей від цієї напасті і навчить концентруватися на вибраному занятті, що, погодьтеся, у житті просто необхідно
Вы даете очень хорошие советы для нашей современной молодежи.
ВідповістиВидалити